SVK DE HU EN
photo

Book your trip

Špeciál. ponuka od 16 €







* Príchod:


* Odchod:



* Dospelí:

Deti:


Information Office
Information Office
Ventúrska 9,
Zichy´s palace
Bratislava

tel:
+ 421-2-2070-7501

office@bratislava-info.sk

Reklama

Pozsony története


[image]

Pozsony kétezer éves történelme nagyon gazdag. Ennek ellenére Pozsony Európa legfiatalabb fővárosai közé tartozik.

Pozsony első valószínű telepesedése Krisztus születöse előtti 5000 évre számítható vissza. Krisztus sz.e. első évszázadban a kelták építették fel erődítményeiket Dévényben és Pozsonyban. Ebbe az időbe esik a kelta pénzverde létesítése is, melyben az ún. biatek érmeket kelta ezüst pénzérmeket verték. Az 1. – 4. században K. sz. u. A Duna folyótóol délre fekvő terület a római birodalom uralma alá került. A szláv törzsek letelepedése K. sz. u. 5. – 6. században történt.

A 623 – 658 közötti években jött létre az első államalakulat, mely Samo birodalma nevén ismeretes. A 7. és 8. században Pozsony területe a közös avar-szláv állam központja lett, mely Szlovákia történetében igen fontos mozzanatot jelent. A szlávok híres történelme a 9. században kezdett íródni, a Nagymorva fejedelemség keletkezésével. Ekkor vált a pozsonyi várdomb katonai, adminisztrációs ée vallási központtá. 864-ből származik a dévényi várról levő első említés a Fuldai Évkönyvekben, melyben ezt mint a Nagymorva birodalom erős végvárát említik. A legrögibb írásbeli emlék Pozsonyról /Brezalauspurc néven/ a Salzburgi Évkönyvekben található a magyarok és a bajorok közötti ütközettel kapcsolatban, mely 907-ben történt.A 10. és 11. században Krisztus születése után a pozsonyi vár Magyarország fontos végvárává vált, ugyancsak a várispán és a káptalanság székhelye lett.

A pozsonyi vármegye kialakulása I. István király uralkodása alá esik az 1000 – 1038 évekbe.
A várdomb keleti részének benépesítése a 12. szézadba vezethető vissza.
Az 1221. évben a román stílusú Legszentebb Megváltó Templomát a várból áthelyezték a váraljai településre a mai Szent Márton székesegyház helyére.
1291-ben kapta meg Pozsony a szabad királyi városok privilégiumát III. András királytól, mellyel csatlakozott a többi szabad királyi városok rendszerébe és ugyancsak evvel vette kezdetét a keresekedelem és a kézművesipar fejlődése.

Az említett királyi kiváltságok adományozása eredményeként virágzásnak indult az ipar, a szőlőtermelés és a nemzetközi kereskedelem. Pozsony városa 1430-ban kapta meg Luxemburgi Zsigmond királytól a pénzverés jogát, majd 1436-ban címerhasználati jogot adományozott a városnak.

Mindezeket a városi kiváltságokat Mátyás király 1464-ben erősítette meg Aranybullájával. Corvin Mátyás létesítette 1465-ben az első egyetemet a mai Szlovákia területén – Universitas Istropolitana néven [ismertebb az Academia Istropololitana elnevezés].1468-ban Mátyás király pallosjoggal ruházta fel a várost.

Az 1526-os mohácsi csatavesztés során az ifjú Lajos király életét vesztette, ugyanebben az évben választották királlyá a magyar rendek a ferencesek kolostorában Habsburg Ferdinánd osztrák főherceget.

Az 1536-os évben Pozsony Magyarország fővárosává lett, az országgyűlések és a központi intézmények székhelye. Ami a legfontosabb - hogy Pozsony a magyar királyok koronázási városává lett /és 1543-tól ugyancsak a hercegprímás székhelyévé/.

Az 1563 – 1830 közötti 300 év alatt a Szent Márton-székesegyházban 11 magyar királyt és 8 királyi feleséget koronáztak meg.
A 17. század a Habsburgok elleni felkelések jegyében zajlott.
Az 1711-as pozsonyi pestisjárványban 3860 lakója vesztette életét.
1741-ben koronázták meg Mária Terézia királynőt.
1775-ben kezdődött a város építészeti fellendülése. Ugyanis ebben az évben rendelte el Mária Terézia királynő a belső városfalak lebontását. Pozsony a mint a művészetek városa vált ismertté, 1776-tól működott itt a Rendi Színház állandó színészi testülettel.

Az első pozsonyi manufaktúra 1728-ban létesült.
Az 1783-as év annyiból kedvezőtlen, mivel II. József császár elrendelte a központi hivatalok Budára való áthelyezését és a koronázási jelvényeket Bécsbe vitette.
1805-ben a három császár austerlitzi ütközete után a pozsonyi Primáspalota Tükörtermében írták alá az ún. pozsonyi békét a napóleoni Franciaország és Ausztria között.
1809-ben Napóleon seregei ostromolták a várost.
1811 május 28-án leégett a pozsonyi vár.
Az 1818-as évben jelent meg a Dunán az első gőzhajó.
1840-ben kezdte közlekedését a lóvasút Pozsony és Szent György között.
Ľudovít Štúr és követői 1843-ban kodifikálták a szlovák nyelvet.
1848-ban alá V. Ferdinánd az ún. áprilisi törvényeket a jobbágyság felszámolásáról a Primáspalota Tükörtermében.
A Rendek Színháza helyén 1886-ban felépítik a mai Szlovák Nemzeti Színház épületét.
1891-ben avatták fel ünnepélyesen az első hidat a Dunán.
1895-ben jelent meg Pozsonyban az első villamos, majd 1912-től az első trolibuszok.
Az 1913-as tűzvész 79 házat pusztított el a Váralján.
1918 október 10-én megalapul a Szlovák Nemzeti Tanács Pozsony és környéke feletti hatáskörrel.
1919 január 1. – a várost elfoglalják a csehszlovák legionáriusok és hozzácsatolják a Csehszlovák Köztársasághoz.
1939 március 14-én Pozsony a náci Szlovák Köztársaság fővárosa lett.
1945 április 4-én a vörös hadsereg felszabadítja Pozsonyt.
1946-ban Pozsonyhoz csatolták a közeli községeket: Dévény, Pozsonyhidegkút, Lamacs, Ligetfalu, Főrév, Récse és Pozsonyszőlős, így keletkezett az ún. Nagy Pozsony.
1948 február 25 – a kommunista párt átvette az összes hatalmat a városban és az országban.
1969 október 30-án létrejött szerződés alapján a Cseh és Szlovák Föderatív Köztársaságban a Szlovák Szocialista Köztársaság fővárosa Pozsony lett. A szerződést a pozsonyi várban írták alá.
1971-ben Pozsonyhoz csatolták a további falvakat: Dévényújfalu, Pozsonybeszterce, Vereknye, Pozsonypüspöki, Oroszvár, Horvátjárfalu, Dunacsún.
1989 november 27-én a prágai „bársonyos forradalom” kitörése után Pozsonyban a Nyilvánosság az erőszak ellen és a Diákok Polgári Fóruma támogatására kitört az általános sztrájk.
1993 január l.- Pozsony az önálló Szlovák Köztársaság fővárosává lett.








©2005 BRATISLAVA TOURIST SERVICE s.r.o.
Všetky práva vyhradené.
Kontakty Podmienky inzercie
www.gsgroup.sk
BRATISLAVA TOURIST SERVICE s.r.o - Česky BRATISLAVA TOURIST SERVICE s.r.o - English BRATISLAVA TOURIST SERVICE s.r.o - Deutsch BRATISLAVA TOURIST SERVICE s.r.o - Pусский BRATISLAVA TOURIST SERVICE s.r.o - Français BRATISLAVA TOURIST SERVICE s.r.o - Español BRATISLAVA TOURIST SERVICE s.r.o - Italiano BRATISLAVA TOURIST SERVICE s.r.o - Slovensky