./data/programelement_2_2 Stankari.jpg
Dobové remeslá
V minulom roku sa v meste zúčastnilo počas Korunovačných slávností vyše 220 dobových remeselníkov. Mnohí z nich predvádzali autentickým spôsobom aj samotnú výrobu. Ich počet na podujatí každoročne narastá. V toho roku už smelo môžeme povedať, že v Bratislave sa uskutoční jeden z najväčších dobových jarmokov na Slovensku. ? Do pozornosti kladieme predovšetkým tých, ktorí budú predvádzať tradičné remeslá, nakoľko rastie nebezpečenstvo odplašenia strategických zahraničných investorov pripravovaným zákonníkom práce a návratom k starším formám výroby s cieľom zadovážiť si ako-také príjmy na živobytie.
Termín: sobota 31. august – 2. september 2007
./data/programelement_3_2 Kráľovské bábky 1.jpg
? Ich veličenstvá cisár Maximilián, kráľ uhorský, český, nemecký, arcivojvoda rakúsky so svojou milovanou manželkou Máriou prímenom Španielskou sa budú prechádzať ulicami Bratislavy, aby návštevníkom svojou vznešenou prítomnosťou vryli do pamäti, že sa nachádzajú v slávnom korunovačnom meste kráľovstva Uhorského. Nezabudnite mať nabité foťáky, lebo neviete ani dňa ani hodiny.
Termín: 31. august – 2. september 2007
./data/programelement_13_1 Tanečnica.jpg
V rámci poriadnej ľudovej veselice nebudú chýbať ani dobové hudobné skupiny a historické tance. ? Učitelia historického tanca nás poučia o správnom narábaní s našimi „hnátmi“, aby sme sa ako „Slovač“ vo svete vedeli ukázať, že vieme tancovať nielen odzemok, ale že európska civilizácia kráľovských korunovačných plesov nás stretla už v 16. storočí.
Termín: sobota 1.-2. september 2007
./data/programelement_14_delo.jpg
Počas korunovácie kráľovnej Márie Ludoviky usporiadali členovia bratislavského meštianskeho streleckého spolku streľbu na terč. Bolo určených deväť cien. Najvyššie po 24, 20, 18 a 16 dukátov. Niektoré v tom čase použité terče sú dodnes v zbierkach Mestského múzea v Bratislave. A o túto zábavu nebudú návštevníci ukrátení ani toho roku.
Termín: sobota 1.-2. september 2007
./data/programelement_15_Razenie minci.jpg
Bratislave sa tohto privilégia raziť mince dostalo od cisára Žigmunda Luxemburského. Príjmy, ktoré nadobudli z tohto privilégia, slúžili predovšetkým na zabezpečovanie opevnenia mesta i hradu v čase husitských nepokojov. Hoci v čase korunovačných slávností sa mince razili v kráľovskom meste Kremnici, ručná razba je aj v súčasnosti veľkým spestrením dobovosti najmä u mladších návštevníkov. ? A napokon, kto by si nevyrazil uhorský denár pre šťastie.
Termín: sobota 1.-2. september 2007
./data/programelement_16_P1010206.jpg
Pre najmenších adeptov na rytiersky stav máme pripraveného železného koníka, rytiersky výstroj a kopiju. Ostatné už ostáva na šikovnosti malého rytiera, aby zvesil vysiaci krúžok. Po preukázaní bojovej odvahy a rytierskej statočnosti malý rytier dostane kráľovský dekrét a bude pasovaný za rytiera Zlatej ostrohy.
Termín: sobota 1.-2. september 2007